Викладачам загальноосвітніх предметів

Трудові відносини у системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України, зокрема Кодексом законів про працю, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 50 Кодексу законів про працю (КЗпП) України, нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень.
З метою створення умов для охорони праці та здоров'я окремих категорій працівників, ст. 51 КЗпП України передбачено встановлення для них скороченої тривалості робочого часу. До цієї категорії працівників належать і працівники з високим інтелектуальним і нервовим навантаженням (учителі, викладачі, лікарі та ін.).
Робочий час учителів та інших педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів регулюється затвердженим розкладом навчальних занять, складеним відповідно до тижневого навантаження, а також планів виховної та методичної роботи. Згідно зі ст. 25 Закону України «Про загальну середню освіту», педагогічне навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу, незалежно від підпорядкування, типу і форм власності — час, призначений для здійснення навчально-виховного процесу.
Окрім педагогічного навантаження вчителя на тарифну ставку, яка становить 18 навчальних годин на тиждень, робочий час включає інші види педагогічної діяльності: підготовку до уроків, класне керівництво, перевірку зошитів; завідування майстернями, навчальними кабінетами, навчально-дослідними ділянками тощо.
Причому педагогічне навантаження вчителя обсягом меншим, ніж тарифна ставка, встановлюється тільки за його згодою (ч. 2 ст. 25 Закону України «Про загальну середню освіту»).
Тривалість робочого дня вчителів визначається їх навчальним навантаженням і розкладом занять. Відповідно до педагогічного навантаження, учителеві (як і іншим педагогічним працівникам) встановлюється ставка заробітної плати (розділ VI «Порядок нарахування заробітної плати працівникам закладів і установ освіти» Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102).
Під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, педагогічні працівники залучаються до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їхнього навчального навантаження до початку канікул (п. 25 Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти України від 20.12.93 р. № 455).
Питання про тривалість робочої години педагогічного працівника регулюється п. 64 зазначеної посадової Інструкції, згідно з якою ставки заробітної плати педагогічних працівників встановлюються, виходячи із витрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хв). Короткі перерви, передбачені між уроками (лекціями), є робочим часом педагогічного працівника. Тривалість уроків і перерв встановлюється відповідно до положення про навчальний заклад. У навчальних планах шкіл усіх типів і найменувань, педучилищ, професійно-технічних навчальних закладів час на навчальні дисципліни визначається в академічних годинах (45 хв), крім 1-х класів шкіл, де навчаються діти шестирічного віку — 35 хв, у 2—4-х класах — 40 хв. Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета, і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року. Збільшення кількості уроків у зв'язку зі зменшенням їх тривалості не означає збільшення навчального навантаження, встановленого під час тарифікації.
Питання залучення педагогічних працівників до чергування в закладі регулюється п. 24 Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України. Визначено, що керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до чергування в закладі. Графік чергування та його тривалість затверджує керівник закладу за погодженням з педагогічним колективом та профспілковим комітетом.
Забороняється залучати до чергування у вихідні та святкові дні вагітних жінок та матерів, які мають дітей віком до трьох років. Жінки, які мають дітей-інвалідів або дітей віком від трьох до чотирнадцяти років, не можуть залучатися до чергування без їхньої згоди

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Контакти:

Контакти:
м. Одеса, вул. Паустовського, 12, тел: (048) 755-55-73